Детальніше про сертифікат резидента
Обов’язок декларування
Якщо фізична особа тривалий час знаходиться за кордоном, але при цьому:
має місце постійного проживання в Україні, та/або
має тісні особисті чи економічні зв’язки (центр життєвих інтересів) в Україні, та/або
є громадянином України
Трудові доходи від іноземного роботодавця
Зарплата, отримана за кордоном, в Україні є об’єктом оподаткування ПДФО, який необхідно сплатити за ставкою 18 %, та ВЗ, що сплачується за ставкою 1,5 %.
Водночас якщо громадяни отримували доходи за кордоном і сплатили з таких доходів податки в країні отримання доходу, то за певних умов сплачувати податки ще раз не доведеться.
Така можливість доступна завдяки міжнародним угодам (конвенціям) про уникнення подвійного оподаткування. Згідно з даними з офіційного сайту Мінфіну наразі діють 72 згадані угоди з різними країнами світу.
Наявність довідки
про сплату податку за кордоном дозволяє зменшити податок в Україні, а не звільняє від обов’язку його сплати.
Так, наприклад, фізична особа сплатила податок в іноземній країні за ставкою 12 % та надала підтверджуючи документи про сплату податковій службі України. В такому разі до сплати в Україні належатиме податок за ставкою 6 % (18 % ПДФО – 12 % сплаченого за кордоном).
Якщо ж фізична особа сплатила податку в іноземній юрисдикції більше, ніж була зобов’язана платити в Україні (наприклад, за ставкою 20 %), різниця їй не повертається.
Також зауважимо, що можливість заліку відповідно до міжнародних угод (конвенцій) поширюється лише на ПДФО.
А отже, ВЗ в Україні необхідно буде сплатити в повному обсязі.
Щодо допомоги від іноземних держав
Українці, які отримували соціальні виплати та іншу матеріальну допомогу за кордоном, фактично також отримали іноземні доходи в 2022 році.
Водночас ПКУ передбачає пільгові умови оподаткування зазначеного іноземного доходу у 2022 та 2023 роках
Так, громадяни, які скористалися правом на тимчасовий захист відповідно до законодавства іноземної держави та отримували допомогу в будь-якій формі (кошти / товари / послуги), що надана за рахунок:
● бюджетних коштів іноземних держав,● їхніх державних фондів,● іноземних компаній, організацій, які відповідно до законодавства відповідної іноземної юрисдикції здійснюють благодійну діяльність,
Декларування та сплата іноземних доходів
Іноземні доходи підлягають декларуванню (п. 170.11 ПКУ).
170.11.1. У разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу, крім доходів, визначених підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу, що оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом 167.5.4 пункту 167.5 статті 167 цього Кодексу, крім прибутку від операцій з інвестиційними активами, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.2 статті 170 цього Кодексу, та крім прибутку контрольованих іноземних компаній, що оподатковується в порядку, визначеному пунктом 170.13 цієї статті.{Підпункт 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 в редакції Закону № 466-IX від 16.01.2020}Згідно з чинними нормами ПКУ декларувати отримані іноземні доходи доведеться незалежно від того, підлягають вони оподаткуванню чи ні.
Так, незважаючи на те, що допомога з бюджетів країн, що прихистили українців, за 2022 і 2023 роки не оподатковується, громадяни все одно мають задекларувати такі кошти шляхом
подання декларації про майновий стан і доходи.
Форму податкової декларації про майновий стан і доходи, а також інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Мінфіну від 02.10.2015 № 859.
Фізичні особи — резиденти України, які отримували іноземні доходи у 2022 році, мають
подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до податкового органу за місцем
своєї реєстрації до 01.05.2023.
Платник податків зобов’язаний зазначити іноземні доходи в рядку 10.10 декларації «Доходи, отримані з джерел за межами України», вказавши не лише їх розмір та суму податку, а й:
● назву країни, з якої отримано іноземні доходи, та
● валюту, в якій такі доходи нараховані.
Суми доходів у податковій декларації проставляються у гривнях із копійками.
Таким чином, доходи, отримані в іноземній валюті, слід перерахувати в гривні за курсом НБУ,
що діяв на момент отримання таких доходів (п. 164.4 ПКУ).
Окрім іноземних доходів фізичної особи, також вказуються і доходи з джерелом походження
з України.
Декларація подається до контролюючого органу в один із таких способів на вибір платника
податку:● особисто платником податку або уповноваженою на це особою;● надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;● в електронній формі через особистий електронний кабінет на сайті податкової служби
(для цього необхідно мати електронний ключ).
Задекларовану суму ПДФО та ВЗ з іноземних доходів фізична особа зобов’язана сплатити
самостійно до 01.08.2023.
Сплачувати податки необхідно за податковою адресою фізичної особи (місце, за яким фізична особа береться на облік в податковому органі як платник податків). Як правило, податкова адреса відповідає місцю реєстрації (інакше кажучи, це прописка).
Детальні реквізити для сплати ПДФО та ВЗ можна отримати на сайті відповідної податкової
служби в розділі «Рахунки для сплати платежів» (доступно на головній сторінці сайту кожної
регіональної ДПС).
Still have some hesitations whether cooperation with us is worth the trouble? Check the reasons why you should choose us among other companies!
Згідно з п. 120.1 ПКУ неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових
декларацій призводить до накладення штрафу в розмірі 340 грн за кожне таке неподання або
несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, призводить до накладення штрафу в розмірі 1020 грн за кожне таке неподання
або несвоєчасне подання.
Крім того, відповідно до ст. 1641 КпАП неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних призводить до попередження або накладення штрафу в розмірі від 51 до 136 грн (3 до 8 нмдг*).
Однак у разі проведення перевірки та виявлення недекларування іноземних доходів ДПС
матиме право здійснити донарахування незадекларованих сум податків і за результатами
перевірки застосувати штраф у розмірі 25 % від донарахованої суми (п. 123.2 ПКУ; п.п. 69.2
підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Згідно з п.п. 102.3.1 ПКУ відлік строку давності зупиняється на будь-який період, протягом
якого платник податків перебуває поза межами України, якщо таке перебування є
безперервним та дорівнює чи є більшим за 183 дні.
Просування ДПС на шляху до виявлення незадекларованих та неоподаткованих
іноземних доходів
Наразі інформація щодо отримання матеріальної допомоги чи заробітної плати за кордоном для українського податкового органу недоступна (окрім випадків направлення ДПС спеціального запиту до іноземного контролюючого органу).
Однак Україна поступово робить кроки до отримання інформації про рахунки своїх резидентів
за кордоном в рамках міжнародної багатосторонньої угоди (MCAA CRS).
Так, 20.03.2023 Верховна Рада України підтримала в другому читанні та в цілому законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо імплементації міжнародного стандарту автоматичного обміну інформацією про фінансові рахунки» від
17.10.2022 № 8131. Зазначений законопроект підписаний Президентом та чекає опублікування в офіційних джерелах.
Планується, що в майбутньому податковий орган України зможе в автоматичному режимі отримувати від податкових органів інших країн — учасниць угоди CRS інформацію про рух за банківськими рахунками своїх резидентів — як компаній, так і фізичних осіб.
ПРОБНА ВЕРСІЯ (ТЕСТУВАННЯ)
.Протягом пробного періоду, з 15 травня 2023 року, Довідки, зроблені B2C Клієнтами через їх електронний кабінет на сайті податкової інспекції в Україні https://cabinet.tax.gov.ua/, подані та отримані тільки в електронній формі, будуть прийматися за умови, що наявність Довідки в електронному кабінеті Клієнта B2C перевіриться співробітником EWL після прибуття до Польщі.
На період тестування всі клієнти В2С повинні вже мати Довідки в електронному кабінеті на момент приїзду до відділів Приїздів.
Якщо у відділі приїздів, після входу в електронний кабінет зі співробітником EWL буде лише підтвердження про подання або відправку заяви на отримання Довідки і не буде отриманої Довідки в електронному вигляді – тоді Довідка в паперовому вигляді не приймаються.
Для входу в електронний кабінет кожен B2C Клієнт повинен мати на телефоні додаток Дія. Підпис або банківський додаток, який може підтвердити його особу. Щоб подати заявку на отримання Довідки, B2C Клієнт повинен мати на телефоні тільки Дія.Підпис.
Відмова від перевірки наявності Довідки Клієнтом B2C, автоматично означає відмову прийняти Довідки.
Тільки наявність Довідки в електронному вигляді в електронному кабінеті Платника податків буде підтвердженням оригінальності Довідки.
Якщо Довідки зроблені раніше (до прибуття до Польщі) і перевірені після прибуття до EWL, вони будуть використовуватися з першого дня роботи.
Наслідки використання Довідки-підтвердження на різних проектах можуть відрізнятися.
Співробітники Відділу кадрів і оплати, i Юридичного відділу, залишають за собою право зв'язуватися з Клієнтами B2C щодо процесу отримання Довідки та з українськими податковими інспекціями.